Изтегли Adobe Flash player
Температура -
Дървени джакузита за градината
Типът на тази лампа е LED Light Corn Lamp Bulb

Икономична светодиодна лампа 8 W

Какви лампи да изберем?

Една електрическа крушка с нажежаема жичка както и да я мерите все ще съответства на декларираната мощност. Знаете, че огромна част от тази мощност отива за отопление, а не за осветление. Ако искате повече осветление, можете да изберете енергоспестяващите лампи с луминисцентна тръба. Ако искате още по-икономични тела отивате към светодиодните (LED) крушки. Ако пък държите да сте още по-по-най трябва да си намерите флуоресцентни бои. Мажат се по стените и с малко ток всички стени светят. Но, чак след няколко години ще знаем как се мажат и как се захранват.

Лампите с нажежаеми жички са най-евтините и най-ненадеждните осветителни тела. Причината е първо печалбарска. Тези лампи се изработват задължително с условието да НЕ МОГАТ да работят повече от 1000-1500 часа. Още навремето е съществувало браншово споразумение между производителите за това условие. Втората причина прилича на чисто техническа. Ако палите нажежаемата жичка плавно, тя не би трябвало да изгори никога. Вече съществува изобилие от технически решения.

Панели със светодиоди и захранваща платка на 8 W LED лампа.

Елементи на разглобена 8 W LED лампа.

Енергоспестяващите лампи имаха за цел да намалят процента на отоплението за сметка на осветлението. В известен смисъл успяват. Тук закачката е в по-високата цена и все още ниската надеждност на лампите. По-точната дума е компромис. Дали ще купите 8 броя с нажежаеми жички или една енергоспестяваща за да изкарат един и същ период на работа. И сега е моментът да се сетите, че едно нещо е толкова по-ненадеждно, колкото е по-сложно. И при тези лампи първо горят нишките на луминисцентната тръбичка, после по честота на отказите идва ред на един кондензатор между нишките на балона и т.н.

Светодиодните лапми имат на този етап най-голям КПД. Отделената топлина при тях е най-малко. Изработват ги в различни форми, цокли, тип и брой светодиоди, захранващо напрежение и мощност. Харесах, закупих и детайлно разучих този тип лампи (на снимката), именовани като Cool/Warm White Light Corn Bulb Lamp. Светодиодите са далеч по-надежден елемент от жичката и луминисцентната тръбичка. При това имаме още един бонус. В тези лампи захранването е максимално опростено и вероятността да спрат да работят е нищожна. При енергоспестяващите лампи има един сложен генератор, които захранва тръбичката. Докато захранването на тези LED лампи има една гасяща RC група, грец, филтър и товарен резистор. Всички светодиоди са свързани последователно, както е видно на втората снимка.

  •  Параметри

Напрежението върху светодиодната група е около 136 V постоянно, с незначителни пулсации от 100 Hz. Ако увеличите филтриращия кондензатор от 2,2 на 10 μF ще е още по-добре. Токът през всичките светодиоди е около 60 mA. Топлината, която разсейва лампата е малка, но не е за пренебрегване. Плочите, на които са разположени светодиодите, са от алуминий. Не бива да затваряте лампата да работи без охлаждане. Пластмасата се стопява. Цокълът може да е различен.

  • Елементи

Малко елементи – голяма надеждност. Светодиодите сравнително рядко дефектират. Те са 48 или 60 бройки, типът им е 5630 (с което се означават размерите му 5,6 на 3,0 мм); високоволтовият кондензатор е 2,2 μF  на 400V с 1 MΩ в паралел; 4 диода 1N4007 ; товарен резистор 10 Ω/1 W последователно; гасяща група към 220V от 1,8 μF и 1 MΩ в паралел.

  • Моята сметка

Имам примерно 8 лампи по 60 W, които всеки ден работят по около 8 часа. Това прави около 4 kWh на ден; за един зимен месец ще имам 120 kWh ток. Ако подменя всичките лампи с LED сметката ми ще падне с 8-10 ПЪТИ. 8-10 ПЪТИ! Вероятно вече проумявате, че такава еднократна инвестиция в такива LED лампи в дългосрочен план ще смали драстично сметката Ви за ток. Лампите ги купувам от ebay.com.

  • Вашата сметка

Вземате лист и химикал и смятате.

 

 

Tyxo брояч Valid XHTML 1.0 Transitional